Hledáte zaměstnání?

15.02.2011

V zásadě jsou tři různé situace.

1. Studujete a čeká Vás hledání zaměstnání po ukončení studia
Nečekejte, až budete mít v ruce diplom. S hledáním zaměstnání začněte již v prvním ročníku. Nespoléhejte na poslední ročník. Ti nejúspěšnější pracovali již během studia. Stačí částečný úvazek nebo práce na živnostenský list. Podstatné je získat již během studia pracovní zkušenosti. Vytvářejte si svoje CV. Plňte jej zkušenostmi, znalostmi, referencemi a něčím navíc. Často to může být Vaše cílevědomá aktivita ve sportu, kultuře, sociální oblasti a podobně. Ptejte se sebe sami, co by mohlo potenciálního zaměstnavatele na Vás zaujmout. Čím mu můžete být prospěšní a zajímaví.
2. Pracujete a rádi byste si našli nové zaměstnání
Buďte obezřetní ve svém jednání. Přesvědčte se nejdříve, zda to skutečně myslíte vážně. Napište si na list papíru proč odejít a proč setrvat. Definujte si a jasně písemně formulujte, co od nového zaměstnání očekáváte a kde jej můžete najít. Definujte si jasně své silné stránky a co na Vás je atraktivní. Sestavte si seznam firem, kde byste rádi pracovali. Ptejte se známých, posílejte svá CV. Nejednejte zbrkle. Postupujte tak, aby se Vám nestalo, že Váš stávající zaměstnavatel Vás například v rámci redukce stavů propustí jelikož zjistil, že si stejně něco hledáte. Pak jste již ve skupině třetí…
3. Ztratili jste zaměstnání a pokoušíte se najít nové
Hlavně zachovejte klid. Neupadejte do deprese a sebepodceňování. Pár dní si odpočiňte, ale ne dlouho. Co nejdříve si nastavte svůj nový „pracovní rytmus“. Pracujte denně doma jako byste byli v zaměstnání. Udělejte si týdenní/měsíční plán. Analyzujte situaci na trhu, zjistěte, jaké možnosti obecně jsou. Sestavte si plán obesílání firem a agentur. Vylaďte svoje CV, doplňte si reference. Pracujte stále 6-8 hodin denně. Učte se jazyky, čtěte odborné časopisy, seriozní noviny, sledujte politickou situaci. Denně 2-3 hodiny hledejte volné pozice na internetu. Pokud můžete, doplňte si svoje kompetence, najděte kurzy semináře, které Vás obohatí profesně. Posilujte mozek ale i tělo, začněte pravidelně cvičit, pokud jste to již nedělali, zúčastněte se nějakých závodů nebo soutěží, posilujte své sebevědomí. Scházejte se s lidmi, kteří by Vám mohli pomoci. Buďte aktivní i mimo svou profesi (asociace, kluby, oddíly, charita…). Pozor! Většina firem Vám již dnes ani neodpoví na Váš dotaz, počítejte s tím, že 80% dotazů bude bez reflexe. Hlavně buďte trpěliví. Neupadejte do skepse.
Závěr: Štěstí přeje připraveným a houževnatým

komentáře (0)
Ing. Zdeněk Šimek, MSc., MBA

Další články autora: